Městská knihovna Hrádek nad Nisou

Městská knihovna se nachází v městské památkové zóně mezi hřbitovní zdí kostela sv. Bartoloměje a multifunkčním centrem Brána Trojzemí, jehož je součástí. Knihovna uzavírá soubor občanských budov, informačního centra, galerie a kinosálu propojených malým nádvořím. Třípodlažní budova knihovny byla postavena na místě bývalé pekárny. Část fasády je tvořena cihlami z původního objektu, které evokují knihy umístěné v regálech.
"Z chátrajícího objektu jsme vybrali ty nejlepší cihly a vrátili na fasádu. Evokuje to police s knihami," uvedl Jiří Palas, investiční technik města Hrádek nad Nisou.
Ve večerních hodinách je fasáda osvícena světly umístěnými za cihlami. V přízemí se nachází recepce s výpůjčním pultem, čtenářský koutek a místa s přístupem na internet. Na jedné ze stěn se nachází velkoformátová nástěnná grafika zobrazující stylizovanou fotografii stejného místa před demolicí původní stavby. Neobvyklým prvkem přízemí je prezentace nálezů z archeologického průzkumu, který předcházel výstavbě. V prvním patře je oddělení beletrie a dětský koutek s mini skluzavkou. Druhé patro je vyhrazeno naučné literatuře a knihám pro děti. Dětem jsou k dispozici originální sedačky s vyřezávanými písmeny abecedy, která lze libovolně skládat, a magnetická tabule se sadou písmen. Do betonových stěn jsou odlity tematické citáty související s knihami a čtenářstvím. Část vstupního nádvoří byla zastřešena skleněným přístřeškem, který propojuje vstup do kinosálu a knihovny a poskytuje prostor k pořádání venkovních akcí. Městská knihovna má čtyři patrony, kterými jsou spisovatelka Pavla Jazairiová, herec Martin Polách, liberecký knihkupec Martin Fryč a spisovatel Marek Řeháček. Knihovna byla symbolicky otevřena v den státního svátku 28. října 2019.

Název

Městská knihovna Hrádek nad Nisou

Město

Hrádek nad Nisou

Počet obyvatel

7 684

Kraj

Liberecký

Rok realizace

2018

Architekt

Projektový ateliér David, s. r. o.

Financování

rozpočet města

Umístění knihovny

Rozšiřte si obzory

MAURY, Yolande, Susan KOVACS a Sylvie CONDETTE, ed. Bibliothèques en mouvement: innover, fonder, pratiquer de nouveaux espaces de savoir. Villeneuve-d'Ascq: Presses universitaires du Septentrion, 2018. Information-communication. ISBN 978-2-7574-2368-4.

MCCOOK, Kathleen de la Peña a Jenny S. BOSSALLER. Introduction to public librarianship. Third edition. Chicago: ALA Neal-Schuman, 2018. ISBN 978-0-8389-1506-6. 

HILLE, R. Thomas. The new public library: design innovation for the twenty-first century. New York: Routledge, Taylor & Francis Group, [2019]. ISBN 978-113-832-673-6. 

  1. Nová městská knihovna v Hrádku nad Nisou. Stavbaroku.cz [online]. [cit. 2022-02-15]. Dostupné z: https://stavbaroku.lk/projekt/nova-mestska-knihovna-v-hradku-nad-nisou/realizovane-stavby
  2. Knihovna v Hrádku n. N. má fasádu připomínající police s knihami. Archiweb.cz [online]. 2019 [cit. 2022-02-15]. Dostupné z: https://www.archiweb.cz/n/domaci/knihovna-v-hradku-n-n-ma-fasadu-pripominajici-police-s-knihami
  3. Nová knihovna se stává skutečností. Hradek.eu: Hrádek nad Nisou [online]. 2019 [cit. 2022-02-15]. Dostupné z: https://www.hradek.eu/page4.aspx?zaz=898-26086
  4. Knihovna v Hrádku nad Nisou. Archiweb.cz [online]. 2019 [cit. 2022-02-15]. Dostupné z: https://www.archiweb.cz/b/knihovna-v-hradku-nad-nisou

© Copyright 2022 Moravská zemská knihovna v Brně

Mobirise web page builder - See here