Obecní knihovna Velatice

V roce 2016 proběhla rozsáhlá rekonstrukce budovy bývalé základní školy, která tak dala vzniknout novému místu pro obecní úřad, místní knihovnu a rodinné centrum. Budova je členěna do tří hlavních částí – administrativní, knihovní a rodinného centra, které tvoří multifunkční místo pro potřeby obyvatel obce.
Samotná místnost s knihovnou je prostorná, disponuje vysokým stropem a je dobře prosvětlená vysokými okny. Prostor před okny slouží jako dětský koutek. Za knihovním pultem se nachází knihovní regály, které byly v rámci rekonstrukce taktéž pořízeny. Veškeré knihovní regály jsou navrženy v antracitovém odstínu, pouze pracovní místo paní knihovnice, nábytek čtenářského koutku a police na časopisy jsou navrženy v jiné barvě.
Rekonstrukce budovy bývalé školy vytvořila místo nejen pro novou knihovnu, ale také pro obecní úřad a rodinné centrum, které dohromady tvoří jeden funkční celek. Multifunkční místnost, neboli rodinné centrum, tvoří ideální prostor pro organizaci a realizaci kulturních aktivit. 

Zajímavost: Na stěně chodby připevněná skleněná vitrína pro místní archeologické vykopávky. 

Název

Obecní knihovna Velatice

Obec

Velatice

Počet obyvatel

754

Okres

Brno-venkov

Rok realizace

2016, 2019

Architektka

Martina Černá

Umístění knihovny

Rozšiřte si obzory

Designing Spaces for Effective Learning: A Guide to 21st Century Learning Space Design [online]. JISC, 2006 [cit. 2018-04-29].

Standard pro postupy rekonstrukce knihoven: metodický pokyn Ministerstva kultury k vymezení doporučených postupů a parametrů pro optimální průběh rekonstrukce v knihovnách zřizovaných a/nebo provozovaných obcemi do 40 tisíc obyvatel. Praha: Národní knihovna České republiky - Knihovnický institut, 2021. ISBN 978-80-7050-749-0.

ATELIER ATREA. Doporučení pro výstavbu, rekonstrukci a zařizování knihoven zřizovaných a/nebo provozovaných obcemi na území České republiky [online]. Praha: Národní knihovna České republiky – Knihovnický institut, 2012 [cit. 2019-08-28].

© Copyright 2022 Moravská zemská knihovna v Brně

This web page was created with Mobirise